The biggest problem in Wing Chun (and most other TCMA).

SifuBoza

Orange Belt
Joined
Sep 6, 2022
Messages
87
Reaction score
7
tako je najbolje ako nađeš pravog majstora. kako se zove? ili koja 'linija'?

živim puno daleko od vas u australiji žalostno

mi treniramo guagzhou wing chun 'isto iza zatvorena vrata'
Zove se izvorni yong chun(jong cuen na nasem jeziku). Moj ucitelj je clan FIOGE.

Jeste ja sam imao srece da naidjem na pravog grandmajstora.

Mucim muku da nadjem studente za vezbanje 😅. Znam za guangzou wing chun
 

obi_juan_salami

Green Belt
Joined
Aug 2, 2016
Messages
105
Reaction score
39
Zove se izvorni yong chun(jong cuen na nasem jeziku). Moj ucitelj je clan FIOGE.

Jeste ja sam imao srece da naidjem na pravog grandmajstora.

Mucim muku da nadjem studente za vezbanje 😅. Znam za guangzou wing chun
izvorni? je li vrsta yip man jong cuen?

nije lako naći dobro majstora niti studenta !
 

SifuBoza

Orange Belt
Joined
Sep 6, 2022
Messages
87
Reaction score
7
izvorni? je li vrsta yip man jong cuen?

nije lako naći dobro majstora niti studenta !
Da, izvorni koji nije bas za siru javnost. Yip man je znao izvorni ali naravno nije ga pokazivao. Nazalost nije lako jer ljudi slabo hoce da vezbaju ispocetka, svi bi odmah nesto prakticno a nece da vezbaju forme i ostalo.

Mnogi su "obrukali" wing chun preko interneta, pa i zbog toga nece ljudi da vezbaju..kazu da je wing chun los ali nije wing chun los nego onaj koji ga vezba.
 

Oily Dragon

Senior Master
Joined
May 2, 2020
Messages
3,257
Reaction score
1,650
Da, izvorni koji nije bas za siru javnost. Yip man je znao izvorni ali naravno nije ga pokazivao. Nazalost nije lako jer ljudi slabo hoce da vezbaju ispocetka, svi bi odmah nesto prakticno a nece da vezbaju forme i ostalo.

Mnogi su "obrukali" wing chun preko interneta, pa i zbog toga nece ljudi da vezbaju..kazu da je wing chun los ali nije wing chun los nego onaj koji ga vezba.
I agree, and a lot of people who train Wing Chun don't know this about it's nature, usually because they only train under one teacher or one branch. People who study many CMA, or even just different WC schools, can see where WC falls on a map, good bad ugly. I love Wing Chun. I could do without its lineage warriors who don't actually sanda.

Think about it this way, Wing Chun has only had a handful of modern progenitors we can point out and say "wow". Ip Man wasn't one of those, he was old and frail by the time we get to see video of him. And then Bruce Lee, when we meet him, had already sampled that lineage and come away seeking more.

Though Bruce never gave up on it. In a way he found exactly what Ip Man had not been able to teach him, but he was still using Ip Man's philosophy. Sometimes that's the most important part. Forget techniques, there's that old Xing Yi saying from somewhere...techniques cannot defeat concepts... Whatever concepts Bruce learned from Ip Man, they were probably a lot more important than Siu Lim.
 
Last edited:

Latest Discussions

Top