Garden's going in next week, and in the fall I'll be freezing and canning for a few days.
Normally I'd be putting my garden in this weekend, but I will be out of town at a family event this weekend, so it will have to wait until the next weekend. I've never canned anything, but I freeze quite a bit, and I've been considering investing in a dehydrator for some time.
... and this is where the turnover that healthy food is now much more expensive then cheap junk (milk vs soda) is really going to bite us...
This is somewhat true and somewhat not; healthy food is,
in the long run, cheaper than junk food,
if you buy it as unprocessed as possible. The less processed food is, the less it costs, even if you have to discard some of it because not all of it is usable - think about raisins vs. grapes, for example; you pay more per pound for raisins, because you are paying for the processing (drying) and packaging, while you have to discard the stems from the grapes. Junk food comes in more convenient, and often smaller, packages, so while the total cost may be lower for junk food, the price per pound between comparable items is almost always lower for unprocessed, healthy foods than for junk.
To see the real costs, you have to stick to comparing comparable foods - and while soda and milk are both drinks, they are not comparable in their food value. Soda has virtually no food value, unless you
need sugar as a nutrient - say, if you're diabetic and your sugar level is low; milk is considerably more versatile, can be used in many more ways, and has a variety of nutrients. Candy bars are cheap compared to many fresh fruits, but even though they are often eaten at the same part of a meal (dessert) or as a snack, they are not comparable foods. The comparison I made previously between grapes and raisins shows
comparable foods.
The place where you really see high costs is in convenience foods. For example, I grew up on Hamburger Helper... I started buying it myself in college, until one day I looked at the price per ounce, and realized it cost more for the
helper, intended to
stretch the hamburger, than it did for the hamburger itself. Such things are easy to make yourself, but Americans have been so inculcated into the idea that cooking from scratch requires extensive training, a horrendous amount of time, and a massive variety of ingredients, that many people don't even
try cooking from scratch - and it's just not that hard, and it costs less to cook from scratch, or even mostly from scratch (I tend to use cream soups as a sauce base for many things)... and it usually tastes better, too!