I know alot of people do not really understand the cost involved in running a school, for me it is simple $2600.00 per month lease, around $600.00 for electric, another $400.00 in cleaning supplys and bottle water. We also sell water, gatoraide, and stuff like that but mainly it just covers the cost of the rest of little things. So around $3500 - $4500 per month, now at our prices we need to maintain 45 active students and we currently have thirty so we are losing money. My space is 76 sqaure feet with about 5000 of that matted and the rest is workout room with wieghts and cardio machines. I decided a year ago to make it into a money making machine but as of now it has not happened mainly because I cannot water down the program so I continue to be the same as always. I figure I have myself, wife and three kids training and whatit cost me is worth it in the end because I get to control the training and make sude they are learning all aspect of the Art, sport as well.